تکنولوژی های آماده واگذاری

سرم آلبومین انسانی در سویه مخمری به شکل برون سلولی تولید می­ شود. مقدار بیان و تولید بالا است، ولی HSA نیاز به پایداری بیشتر طی فرمانتاسیون و فرایندهای پایین­ دست دارد. برای جزئیات بیشتر با ما تماس بگیرید.

آنزیم استیل کولین استراز مگس سرکه (Drosophila melanogaster) در سویه مخمری  Pichia Pastoris به شکل برون سلولی تولید می­ شود. مقدار بیان و تولید بالا است، شرکت دانا بر روی توالی مذکور به منظور بهبود ویژگی های آن، جهش هایی را از طریق مهندسی ژنتیک ایجاد کرده است. همچنین تکنولوژی تولید این آنزیم در ابعاد صنعتی در اختیار شرکت دانا قرار دارد. برای جزئیات بیشتر با ما تماس بگیرید.

اهمیت استیل کولین استراز در همئوستازی بدن از این جهت است که این آنزیم، هدف بعضی از نیرومند ترین سم ها شامل حشره کش ها، سم مار ها و سلاح های شیمیایی می باشد. اگرچه مهار کننده های این آنزیم برای درمان بیماری آلزایمر و بیماری خود ایمنی میاستنیا گراویس نیز به کار می روند. استیل کولین استراز برخی بافت ها شامل بافت سیستم عصبی مرکزی و بافت ماهیچه ای بیان می شود. مشخص شده که این آنزیم در برخی  مراحل تکامل جنینی در بعضی بی مهره گان نقش دارد.

از این جهت که آنزیم استیل کولین استراز هدف بیولوژیک بسیاری از حشره کش هایی است که در کشاورزی مورد استفاده قرارمی گیرند، می توان از مهار کننده های این آنزیم به عنوان عواملی سودمند یاد کرد که در عین حال  خطرات فراوانی را از لحاظ آلودگی های محیطی و سلامتی انسان به همراه دارند. به طور معمول جستجوی ترکیبات ارگانو فسفره وکاربامات ها که به طور گسترده در تولید این نوع حشره کش ها به کار می روند، با استفاده از روش های کروماتوگرافی مثل کروماتوگرافی گازی یا سایر روش های ترکیبی صورت می گیرد. که این روش ها مراحل پیچیده ای را شامل شده، گران قیمت و وقت گیر هستند و در نتیجه برای آنالیز سریع و فوری نمونه ها در مقیاس وسیع مناسب نیستند. به همین علت است که در سال های اخیر آنزیم استیل کولین استراز برای طراحی بیوسنسور هایی برای جستجوی این عوامل شیمیایی در محیط زیست و مواد غذایی به شدت مورد توجه قرار گرفته است.

ارگانوفسفره پاراکسون یک مهارگر برگشت ناپذیر آنزیم استیل کولین استراز است. گروه هیدرکسیل آزاد باقی مانده سرین در جایگاه فعال آنزیم میتواند به اتم فسفر در ترکیب ارگانوفسفره حمله کند و یک پیوند اکسیژن-فسفر قدرتمند تشکیل دهد. این پیوند به شدت نسبت به هیدرولیز مقاوم است و به این ترتیب آنزیم استیل کولین استراز به صورت غیر قابل برگشت مهار می شود.

مکانسیم مهار آنزیم استیل کولین استراز توسط ارگانوفسفره پاراکسون
مکانسیم مهار آنزیم استیل کولین استراز توسط ارگانوفسفره پاراکسون

شرکت دانا با همکاری یک شرکت فرانسوی نسبت به معرفی نوعی کودهای جلبکی و ارگانیک اقدام نموده است. این تکنولوژی شامل تقریبا 25 نوع کود مختلف با پایه اصلی جلبک می باشد که براساس نیازها و شرایط مختلف طراحی شده است. برای اطلاعات بیشتر با همکاران ما تماس حاصل فرمایید.

مخمرها، قارچ میکروسکوپی تک سلولی هستند که به طور کلی اندازه­ای در حدود 10-5  میکرون دارند. نام لاتین نشان دهنده جنس و گونه­ آنها است به عنوان مثال، Saccharomyces cerevisiae  یا Candida utilis. تفاوت نام گونه­ها با هم در محل جداسازی و مرفولوژی سلولی تولید شده توسط آنهاست. مخمرها کاربردهای ویژه‌ای دارند به طور مثال:

  • Saccharomyces cerevisiae ، یا "مخمر نان"، یکی از گونه هایی است که به طور گسترده به صورت تجاری استفاده می­شود. گونه های انتخاب شده از این مخمر در صنایع مختلف استفاده می­شود.
  • Candida utilis (قبلا به آن Torulopsis utilis می­گفتند)، مخمر شناخته شده با عنوان "مخمر ترولاست" است. این مخمر مهم است زیرا می تواند قند پنتوز از خمیر ناشی از پردازش چوب که در ساخت کاغذ مورد استفاده قرار می­گیرد را مصرف کند.
  • مخمر مفید سومKluyveromyces marxianus است. این "مخمر آب پنیر"، بوده که می تواند قند شیر یا لاکتوز را به عنوان سوبسترا استفاده کند.

مهم ترین گونه­های مخمر که به صورت تجاری استفاده می شوند در شکل 1 آورده شده است.

مخمر ساکارومیسس سرویزیه و دیگر گونه­ های مخمر برای پخت نان، تولید خمیرهای کوتاه مدت یا طولانی، و آرد های ضعیف و قوی استفاده می­شوند. این مخمرها بر طعم و عطر نان، بهبود بافت و حجم نان، پوکی نان و افزایش قابلیت هضم نان اثر دارند.

شرکت دانا با بهره گیری از سالها تحقیق در زمینه مخمر های مختلف آمادگی راه اندازی خط تولید این میکروارگانیسم را برای متقاضیان و سرمایه گزاران  این حوزه دارا می باشد.

استفاده از مخمر نان در صنایع نانوایی و شیرینی پزی در بیشتر مناطق دنیا امری بدیهی می باشد و کاربرد آن بر کسی پوشیده نیست. ولی آیا این تمام پتانسیل و ظرفیت استفاده از این میکروارگانیسم مفید می باشد؟ در پاسخ به این سوالی می توان گفت خیر.  شرکت دانا با دانش فنی و تجربیات مختلف در این زمینه امکان ارائه تکنولوژی تولید محصولات مختلف  مخمری را در سه سطح خوراک دام، صنایع غذایی و تولید محیط کشت و  در 3 فاز جداگانه دارا می باشد. مخمر Saccharomyces cerevisiae، دیواره سلولی آن و محصولات حاصل از شکنش آن به طور کلی به عنوان ایمن(GRAS) توسط سازمان غذا و داروی آمریکا ((FDA, 1997، به رسمیت شناخته شده و می­توان آنها را از نظر قانونی به عنوان مواد غذایی استفاده کرد. سازمان ایمنی مواد غذایی اروپا (EFSA, 2011)  نظر خود را که β-گلوکان مخمر یک "ماده جزء ترکیبی غذایی امن" است را صادر کرد. این ماده می تواند به عنوان یک "مکمل غذایی" تا 375 میلی گرم/ روز و در غذاهای برای مصارف خاص تا سطح دوز 600 میلی گرم/ روز استفاده می­شود. برخی از کاربردهای محصولات مخمری در شکل 2 آورده شده است.
کاربردهای محصولات مخمری در صنایع مختلف
کاربردهای محصولات مخمری در صنایع مختلف

پنی سیلین جی آمیداز (PGA) آنزیمی است که در صنعت آنتی­ بیوتیک­ سازی به خوبی شناخته شده است. این آنزیم دارای فعالیت­های آمیدازی و اسیلازی است. PGA فرایند تبدیل پنی سیلین جی به حد واسط 6-APA را کاتالیز می­ کند:

این واکنش ناشی از فعالیتِ آمیدازیِ PGA است. در ادامه، 6-APA با فعالیت اسیلازیِ PGA تبدیل به آموکسی­ سیلین یا آمپی سیلین می­ شود.
PGA همچنین می ­تواند از پیشسازِ سفالوسپورین جی (Ceph G)، یک مولکول حد واسط به نام 7-ADCA بسازد که آن نیز تحت شرایط متفاوت و باز توسط همین آنزیم به سفالکسین تبدیل می­ شود:

امروزه کارخانه ­های تولید آنتی­ بیوتیک در دنیا به فراوانی از این آنزیم استفاده می­ کنند. این آنزیم باید روی بستری پلیمری تثبیت شود تا در مخازنِ واکنش بتواند تا چندصد سیکل برای تولید محصول استفاده شود.

دانا فناوری تولید و تثبیت این آنزیم را با مشخصات زیر در اختیار دارد:

* سویه: مخمری

* محیط کشت: محیط بهینه­ شده

* تولید بیش از 160 گرم وزن خشک سلول در هر لیتر محیط فرمانتاسیون

* زمان فرمانتاسیون 5 روزه

* 60~70 U/ml آنزیم تولید شده طی 5 روز فرمانتاسیون

* حداقل ریسک آلودگی محیط کشت

* مراحل پایین دستِ ساده

* بازده تثبیت بیش از 30%

* فعالیت آنزیم تثبیت شده مشابه با نمونه ­های خارجی

* قابل استفاده تا 1100 سیکل برای تولید 6-APA و تا 900 سیکل برای تولید 7-ADCA

برای جزئیات بیشتر می­ توانید با ما تماس بگیرید.